Atrakcje


Szklarska Poręba jest miastem położonym w dolinie Rzeki Kamiennej u zbocza Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Ta przepięknie położona miejscowość oraz okolice kryją w sobie zakątki do których nie każdy trafia. Dlatego chcielibyśmy Państwa zachęcić do spędzenia aktywnie wolnego czasu odwiedzając te miejsca, które są warte zobaczenia w naszym mieście.Wodospad Szklarki: wodospad położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m. Przy wodospadzie znajduje się schronisko "Kochanówka". Dojście: z centrum miasta szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamienna lub szlakiem czarnym (szlak okrężny wokół Szklarskiej Poręby). Obok Wodospadu Szklarki biegnie też szlak niebieski z Piechowic do schroniska "Pod Łabskim Szczytem".


Wodospad Kamieńczyka: najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m. Przy wodospadzie znajduje się schronisko "Kamieńczyk" i "Szałas Sielanka". Dojście: z centrum miasta szlakiem czerwonym (GSS) - od węzła szlaków Szklarska Poręba-centrum ul. Sikorskiego lub szlakiem czarnym biegnącym obok dolnej stacji Kolei Linowej "Szrenica".


Szrenica: górujący nad miastem szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa Kolej Linowa SKI ARENY Szrenica. Na szczycie znajduje się znane schronisko górskie "Szrenica". Dojście: szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki) lub dla mniej wytrwałych wjazd wyciągiem krzesełkowym i dojście ok. 10 min. łącznikiem czarnym. Północne i wschodnie zbocza Szrenicy trawersuje szlak zielony z Hali Szrenickiej przez Końskie Łby do schroniska Pod Łabskim Szczytem.


Wysoki Kamień: górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n. p. m. Na szczycie znajdują się malownicze skałki. Dojście: przez Wysoki Kamień prowadzi szlak czerwony (GSS) ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju oraz szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zakręt Śmierci.


Złoty Widok: okazały i bardzo stromy próg skalny nad doliną Kamiennej o wysokości do 20m, bardzo dobry punkt widokowy na Karkonosze - Szrenicę i Śnieżkę. W pobliżu znajduje się grób Karkonosza. Dojście: od Szlaku Niebieskiego, okolice ul. Matejki.


Śnieżne Kotły: dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości. Znajduje się tam punkt widokowy na dno kotłów oraz obok budynek stacji przekaźnikowej RTV. Dojście: Głównym Szlakiem Sudeckim (czerwony-grzbietowy) lub z Hali Pod Łabskim Szczytem szlakiem żółtym. W głąb Śnieżnych Kotłów prowadzi od Hali Pod Łabskim Szczytem szlak zielony tzw. "Ścieżka nad reglami" (Uwaga: szlak trudny, a zimą zamknięty!).


Krucze Skały: grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30 m. Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych - Szkoła Górska "Quasar". Można tam uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym. Dojście: z centrum miasta szlakiem czerwonym (ul. Sikorskiego) potem ul. Mickiewicza.


Dom malarza Wlastimila Hofmana: funkcjonuje praktycznie w nienaruszonym stanie od śmierci artysty. Wnętrza malutkiego z pozoru domku kryją m.in. pracownię mistrza, gdzie nadal stoją jego sztalugi, a obok na stoliku leżą pędzle i tuby z farbami. Obecny gospodarz udostępnia zwiedzającym pracownię malarza oraz pokoik gościnny z obrazami. Terminy zwiedzania ustalane są telefonicznie. Zwiedzanie domu jest możliwe tylko w czasie obecności gospodarzy domu.


Dom Carla i Gerharta Hauptmannów Muzeum Karkonoskie: pełni rolę centrum inspirującego ruch artystyczny. Organizuje i uczestniczy w szeregu działań artystycznych. Znajdują się tam wystawy dostępne dla odwiedzających.


Chybotek: od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Grupa skalna złożona z kilku granitowych bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać. Dojście: od szlaku niebieskiego. W pobliżu Złoty Widok i Grób Karkonosza.


Zakręt Śmierci: punkt widokowy z panoramą Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Bardzo ostry i niebezpieczny zakręt (droga zatacza łuk prawie 180°). Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XVII w. Dojście: ul. Buczka, Dworcowa, Armii Krajowej kierunek na Świeradów Zdrój. Przez Zakręt Śmierci prowadzi szlak czarny (okrężny wokół Szklarskiej Poręby) i szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zbójeckie Skały na Wysoki Kamień.


Krzywe Baszty: położona na lewym brzegu rzeki Kamiennej, granitowa silnie pochylona grupa skalna o wysokości 18 m. Po stronie południowej w ścianie znajduje się niewielka jaskinia. Ściany są wykorzystywane do wspinaczki skałkowej. Dojście: z centrum miasta szlakiem czerwonym (ul. Sikorskiego).


Chata Sudecka z 1738 r.: dom zabytkowy o konstrukcji przysłupowo-zrębowej. Jeden z najstarszych domów na terenie Dolnego Śląska. W budynku w Zabytkowej Izbie Zrębowej mieści się bar, w którym można smacznie i domowo zjeść. To miejsce stanowi również przepiękny punkt widokowy rozciągający się na całą panoramę Karkonoszy. Budynek znajduje się w Szklarskiej Porębie Średniej przy ul. Górnej 10.


Park linowy Trollandia: położony w samym centrum Szklarskiej Poręby w parku miejskim. Do dyspozycji dwie trasy linowe:

TRASA ZIELONA to przeszkody zawieszone na wysokości od 4 do 10 metrów, trasa dostępna jest dla dorosłych oraz dzieci o minimalnym wzroście 130 cm, dla niższych dzieci niezbędna będzie asysta rodziców.

TRASA CZERWONA dostępna dla absolwentów trasy zielonej, na tej trasie do pokonania znajdują się przeszkody o większej trudności zawieszone znacznie wyżej: 6 – 18 metrów. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwa wykwalifikowana kadra instruktorów. Park czynny od kwietnia do października.

W pobliżu Chaty Sudeckiej:- Centrum Miasta - 2,5 km

- Sklep spożywczy - 300 m.

- PKS - 2,8 km

- PKP - 600 m

- Wodospad Kamieńczyka - 3,5 km

- Wodospad Szklarki - 2,5 km

- Chybotek - 2 km

- Zakręt Śmierci - 1 km

- Wysoki Kamień - 1,5 km

- Dinopark - 800 m

- Wyciągi krzesełkowe na Szrenicę (kanapa 6-osobowa - 5 km

- Wyciągi Dolina Szczęścia - 1 km

- Jakuszyce (trasy biegowe) - 9 km

- Basen kryty, sauna - 900 m
KALENDARZ IMPREZStałe imprezy w ciągu roku*Zawody narciarstwa zjazdowego - (grudzień - kwiecień)

* Psie zaprzęgi - (styczeń- marzec)

* Śniegolepy - (luty)

* Night Jam Session - zawody freestylowe w snowboardzie i narciarstwie - (luty)

* Slalom RETRO - (luty)

* Gwiazdy na Śniegu - (luty)

* Bieg Piastów - (marzec)

* Plenery artystyczne - (maj - wrzesień)

* Zawody kajakowe - (kwiecień)

* Majowy Zawrót Głowy - (maj)

* Dzień Otwartych Domów Przysłupowych - (maj)

* Ekoglass Festiwal - (lipiec)

* Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej - (lipiec-sierpień)

* Maraton Karkonoski - (sierpień)

* Festiwal rowerowy - (sierpień)